Ehete puhastamine ja hoiustamine 16. mai 2020 – Postitatud Ehete hooldus ja hoiustamine, Poolvääriskivid ja kristallid
Soovid välja näha isikupärane, unikaalne ja eristuda massist? Hea võimalus selleks on kanda käsitööna valminud ehteid. Vali kas käevõru, kaelakee või kõrvarõngad, ilusa komplekti saab ka kõiki omavahel kombineerides.
Puhasta ehteid regulaarselt
Ehteid kandes puutuvad need tahest tahtmata kokku erinevat laadi kosmeetikaga (näiteks kreemid, parfüümid jne.). Sellepärast on lihtsam regulaarselt ehete eest hoolitseda kui neid hiljem puhastada suuremast mustusest. Järgnevalt soovitused, kuidas oma kaunite käsitööehete eest hoolt kanda. Esimese sammuna on vajalik ehete regulaarne ja põhjalik puhastamine, et säilitada nende välimus ja läige. Mida rohkem ehteid kanda, seda tihendamini peaks ka neid hooldama, kuna keha pealt puutuvad need kokku nii kreemide, parfüümide kui ka kosmeetikaga. Puhastamiseks soovitame kasutada spetsiaalseid vahendeid, kuid peab silmas pidama, et see mis sobib hõbedale ei sobi kullale ja kristallidele. Ehk teisisõnu on igale materjalile talle sobiv vahend.
Kui spetsiaalseid vahendeid ei ole käepärast võtta siis võib ka sooja vee ja seebiga pesta ning hiljem korralikult kuivatada. Kuivatamisel on oluline, et kasutada ainult pehmet mikrokiud lappi, paber ei sobi, sest see võib jätta ehtele kriimud ja seda kahjustada.
“Käsitööehted on valminud hoole ja armastusega, kanna nende eest hoolt samamoodi!“
Ehete kahjustuste ennetamine
Lihtsam viis kahjustuste vältimiseks on nende ennetamine. Alljärgnevalt mõned põhitõed, mida tasuks ehete kandmisel ja kasutamisel järgida.
- Ära mine ehetega ujuma, dušši alla, vanni ega sauna. Sobiv ei ole kloorine basseinivesi ega muud veeprotseduurid. Vastasel juhul võid oma ehteid pöördumatult kahjustada.
- Võimalusel väldi pikka kontakti otsese päikesevalguse käes. Plaanides päeva rannas, oleks mõistlik ehted eemalda. Ere valgus ja päike võivad muuta osade poolvääriskivide värvi ja omadusi. Näiteks ametüst, tsitriin, suitsukvarts, roosakvarts ja akvamariin ei kannata otsest päikesevalgust ning võivad oma värvilt ja omadustelt muutuda.
- Füüsilise töö tegemise ajaks võiks samuti ehted eemaldada. Näiteks hõbe on pehme metall ja võib surve all kuju muuta või murduda.
- Väldi otsest kokkupuudet kemikaalidega. Samuti juukselakid, parfüümid ja muud kosmeetikatooted ei tohiks ehetega kokku puutuda. Ehted pane endale peale viimasena, peale kosmeetika kasutamist.
- Kohtle oma ehteid õrnalt ja austusega, ära murra, sikuta või painuta neid. Proovi neid ka mitte maha kukutada, sest liimitud kivid ja kristallid võivad põrutuse tagajärjel lahti tulla.
Hea nipp: Ehted pane endale viimasena ja võta ära esimesena!
Hoiusta ehteid õigesti
Igal ehtel peaks olema oma hoiukoht. Kõige halvem variant on kõik ehted läbisegi ühte ehtekarpi panna või lihtsalt kapiservale seisma jätta. Kuna ehete valmistamisel on kasutatud erinevaid materjale siis tuleb ka neid erinevalt kohelda.
Hea variant oleks kõik ehted eraldi hoida. S7ehted.ee veebipoest ostes on kõik ehted pakitud eradi organza kotikesse, kus on neid mugav edaspidi hoiustada. Kott paistab läbi ning võimaldab soovitu kiiresti leida, kuid samas hoiab ära kriimustused ja erinevate materjalide kokkupuute. Heaks variandiks on loomulikult ehete hoiustamine spetsiaalses ehtekarbis, kus igale tootele on ettenähtud oma koht. Tavaliselt on selliste ehtekarpide sisud polsterdatud pehme materjaliga. Võimalusel hoia hõbedast tooted õhukindlalt näiteks minigrip kotis, siis nad ei tuhmu nii kiiresti.
Swarovski kristallidest ehteid tuleks käsitleda nagu teisigi ehteid. Vältige kristallide sattumist vette, kokkupuude kemikaalidega võib neid rikkuda. Lisaks ei soovitata neid tugevalt puhastada. Enne sportimist ja ujumist eemaldage alati Swarovski kristallidega ehted. Swarovski kristallidega ja pärlitega ehete puhastamiseks ja poleerimiseks tuleks kasutada pehmet lappi, seepi ja vett. Kui võimalik, hoiusta Swarovski kristallidega ehteid eraldi pakendis. Kui pakendit pole saadaval, võib need mässida pehmesse lappi või paberisse, nii väldid erinevate kriimude tekkimist. Loe rohkem Swarovski kristallide ja pärlite kohta Sinine Seitse eheted blogist.
Ehete valmistamiseks kasutatakse lisaks hõbedale ka muid materjale, näiteks terast, messingit või muud vähem tuhmuvaid metalle. Neid võib riputada ehtenagi külge, kust on neid ka hiljem mugavam kasutusse võtta.
Ilusat ja pikka ehete kandmist!
Sirja
Sinine Seitse ehted